کمتر کسی است که پای به کهگیلویه و بویراحمد گذاشته اما زبان به تحسین  زیبایی‌های خدادادی این سرزمین بکر و چشم نواز زاگرس جنوبی نگشوده باشد.
این  سرزمین چهار فصل در میان کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس در جنوب غربی  ایران، که نمایشگاهی از تنوع آب و هوایی، کوه، رود، جنگل، دشت، چشمه، آبشار  و گل‌های دیدنی است، قرار دارد.
استان کهگیلویه و بویراحمد در میان  استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، فارس، بوشهر و خوزستان قرار گرفته و  به عنوان کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور شناخته شده است.
وجود  دو نوع آب و هوای سردسیری وگرمسیری در کهگیلویه و بویراحمد بر زیبایی آن  افزوده است. در زمانی که گلهای بهاری در مناطق گرمسیری از جمله شهرستانهای  کهگیلویه، گچساران، باشت، چرام، بهمئی و لنده روییده‌اند در مناطق سردسیری  بویراحمد و دنا برف کوهها و دشتها را سفید پوش کرده و فاصله این دو آب و  هوای متفاوت کمتر از یک ساعت است.
در کنار این زیبایی ها، اماکن  بازمانده از دوران باستان و پس از اسلام نیز حکایت از تاریخ کهن این سرزمین  دارد. چشمه بلقیس چرام، قبرستان لما، پل پاتاوه، پل بریم، بلاد شاپور، چارطاقی خیرآباد و ..  همه و همه این سرزمین را با تاریخ کهن ایران پیوند می‌زنند.
همچنین  این استان یکی از اصلی ترین مکانهای زیست عشایر ایران است که شیوه‌های  زندگی جذاب آنها و تعامل زیبایشان با طبیعت یکی از زیباترین و کمیاب‌ترین  جلوه‌های گردشگری ایران را رقم زده است.

یاسوج پایتخت سحرانگیز طبیعت ایران
شهر  یاسوج به دلیل جاذبه های طبیعی، توریستی و گردشگری به عنوان پایتخت طبیعت  ایران شناخته شده است. این شهر با زیباییهای چشم نواز همچون قطعه حریری سبز  در دامنه های دنای شرقی قرار گرفته و به واسطه این زیباییها و آب وهوای  مطبوعش، هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران وعلاقه مندان به  طبیعت است.

  آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد,گردشگری 

 گرداگرد این شهر را رودهای خروشان بشار و  مهریان و کوههای سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگلهای بلوط و بنه فرا  گرفته است به طوری که برخی این منطقه را شمال جنوب می نامند.

آبشار یاسوج: این آبشار زیبا در پنج کیلومتری شمال یاسوج قراردارد و دارای هوایی مطبوع و  آبی خنک و گواراست که سالانه مسافران زیادی را به خصوص در بهار و تابستان  پذیراست.

تنگ گنجه‌ای: این  مکان تفریحی که در 10 کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد منطقه ای خوش آب  و هوا با رودخانه ای زلال و پوشیده از جنگل است که دل کوه‌های دنا می‌جوشد  و نوازشگر چشمان گردشگران در بهار و تابستان است.

پارک جنگلی یاسوج: این پارک جنگلی که با 80 هکتار وسعت بزرگترین پارک جنگلی درجنوب کشور است  در شمال شهر یاسوج قرار دارد و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی، ارزن،  کیکم و بنه است.

تنگ مهریان: این تنگه که رودخانه زیبای مهریان از آن می گذرد نیز درشمال شهر یاسوج  قرار دارد که آب و هوای مطبوع آن جان هر رهگذری را تازگی می بخشد. برخی از  پژوهشگران تاریخ باستان معتقدند، آریو برزن سردار ایرانی در این مکان راه  را بر لشکر اسکندر مقدونی بسته است.

پیست اسکی کاکان یاسوج: این پیست واقع در گردنه "باباحسن" باارتفاع برفی حدود دو متر در 15  کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد و مکانی دل انگیز برای ورزشهای زمستانی  است.

دریاچه سد شاه قاسم: این دریاچه زیبا که در پنج کیلومتری جنوب شهر یاسوج قرار دارد، تابلویی زیبا از آبی آب و سبزی جنگل‌های بلوط ترسیم کرده است.

همه اینها بخش خیلی کوچکی از زیبایهای این شهر تفریحی بود که بیان شد.

در ادامه بیشتر در مورد استان کهگیلیویه و بویراحمد مطلب خواهیم گذاشت. باشد که رضایت شما عزیزان را فراهم آورده و سبب آشنایی بیشتر در مورد همه استان های کشورمان شود.

مدیریت سایت بناردشت